Domů Aktuality Příprava a údržba topného systému před zimou

Příprava a údržba topného systému před zimou

Tisková zpráva | 10.11.2016

Před zimou je třeba připravit topný systém a ti, kteří zanedbávali údržbu, mají dnes napilno. Sychravé počasí dává tušit, že topná sezóna začíná. Řada lidí tak po více než půl roce uvádí opět do provozu topný systém.

Na co si dát pozor, aby vše fungovalo tak, jak má, a v zimě nenastal nečekaný výpadek?

1. Servis kotle - lépe později než vůbec

Pokud máte plynový kotel, ale ještě jste letos nepozvali servisního technika na pravidelnou kontrolu, připravte se na delší čekací lhůty. Většina lidí totiž nechává servisní prohlídky až na začátek topné sezóny a odborníci potom nestíhají řešit případné poruchy. I tak je ale lepší si termín zarezervovat a nechat si kotel vyčistit a seřídit.

Odborně udržovaný kotel má totiž menší spotřebu paliva a hlavně předejdete riziku závažnější poruchy nebo dokonce ohrožení zdraví únikem spalin.

2. Topný systém není jen kotel

Kotel jede na plné obrátky, ale radiátory jsou stále studené? Zkuste je odvzdušnit. Během letních měsíců, kdy topný systém nebyl v provozu, se mohl do topného systému dostat vzduch, který se potom nahromadil v radiátorech. Topná voda jimi v takových případech nemůže dostatečně protékat a ohřívat je. Výsledkem je, že kotel stále topí vodu, ale v místnosti je zima a konce radiátorů jsou studené.

Po odvzdušnění zkontrolujte, zda neklesl tlak vody v topném systému. Tlak otopné vody byste měli během sezóny kontrolovat pravidelně alespoň jednou měsíčně - jakákoliv netěsnost systému se na něm totiž okamžitě projeví.

3. Nastavení termostatických hlavic

Pokud máte pokojový termostat ve stejné místnosti jako radiátory s termostatickými hlavicemi, zkontrolujte, zda jsou hlavice zcela otevřené. Požadovanou teplotu v místnosti potom regulujte pomocí termostatu. Pokud totiž budete chtít snížit teplotu v místnosti tak, že zavřete hlavice, termostat bude dále dávat kotli pokyn k vytápění. Budete tak zbytečně ohřívat vodu, která se do radiátorů ani nedostane.

4. Vlastnosti systému ovlivňují i rekonstrukce

Výměna oken nebo interiérových dveří přináší většinou změny v proudění vzduchu bytem či domem. Moderní, zejména plastová okna dokáží místnosti prakticky hermeticky utěsnit. To stejné platí i o interiérových dveřích.

Pokud máte v koupelně plynový kotel, určitě byste měli dveře do koupelny vybavit větrací mřížkou, aby kotel mohl nasávat vzduch. Pokud jste zateplovali fasádu nebo střechu, pravděpodobně jste velmi snížili energetickou ztrátu budovy. Pozvěte topenáře, aby Vám snížil výkon kotle na nové parametry a vy tak skutečně ušetřili na vytápění.

5. Nečekejte, až starý kotel doslouží

Začněte sledovat náklady na vytápění a připravte se na případnou výměnu kotle v létě, kdy topný systém nevyužíváte. Pokud máte starý plynový kotel, zkuste si odečíst náklady na plyn na začátku a na konci topné sezóny. Moderní kondenzační kotle mají v porovnání s jejich atmosférickými předchůdci nižší spotřebu plynu zhruba o 40 %. Jejich cena navíc v posledních letech klesla, a tak například náš v Česku vyrobený kondenzační kotel THERM 14 KD.A lze pořídit za cenu kolem 36.000 korun. Sami si tak můžete spočítat, za jak dlouho se vám tato investice vrátí v podobě úspor za palivo. Navíc od nás získáte tříletou záruku.