Domů Aktuality Nezapomeňte na pravidelnou servisní prohlídku kotle

Nezapomeňte na pravidelnou servisní prohlídku kotle

Tisková zpráva | aktualizováno 14.12.2018

Čekací doby na servis kotlů se prodlužují, a jak varují technici, bude hůř.

O faktu, že letošní topná sezóna již začala, se přesvědčili servisní technici kotlů. Přestože je podle zákona povinné provádět pravidelnou servisní prohlídku plynového kotle každý rok, většina uživatelů odkládá návštěvu odborníka až na poslední chvíli. Často tak neodhalí problém včas a zbytečně riskují výpadek topného systému během zimního provozu.

Říjen je pro topenáře kritický měsíc. S prvním větším ochlazením totiž řada majitelů nemovitostí poprvé spouští kotel. A začínají zjišťovat první nedostatky nebo závady.

Každý rok je to podobné. Ještě na konci srpna jsme schopni dojet na servisní prohlídku většinou do týdne. Po prvním větším ochlazení nestačíme ani zvedat telefony. Na začátku topné sezóny jsme vytíženi i na několik týdnů. Navíc se přednostně opravují kotle, které netopí a servisní prohlídky se odsouvají na pozdější dobu. Pokud někdo nemá záložní zdroj tepla a nechává servisní prohlídku na poslední chvíli, riskuje, že si v sychravém podzimu nezatopí.

Pokud navíc kotel vykazuje závažnější poruchu, nebo je třeba vyměnit některý díl, může se oprava nepříjemně prodloužit.

Na začátek topné sezony se připravujeme celé léto, prodeje kotlů v tomto období vrcholí. Dokončují se novostavby, které jejich majitelé rychle vybavují, nebo se nám ozývají zákazníci, kteří po půl roce chtěli začít topit, ale zjistili, že jim starý kotel nefunguje a raději si pořídí nový a úspornější typ.

Jednou z nejdůležitějších částí servisní prohlídky je vyčištění výměníku. Při provozu kotle se spalovací komora kotle zanáší spalinami, které snižují jeho účinnost a životnost teplosměnných ploch. Podle odhadů odborníků pracuje správně vyčištěný kotel s vyšší účinností a s o 15 - 17 procent nižšími náklady na palivo. Standardní servisní prohlídka trvá asi hodinu, včetně vyčištění a seřízení kotle a stojí v závislosti na typu zařízení 1000 až 1500 korun.

Co je součástí servisní prohlídky kotle

detekce_uniku_plynu_CO.png

Detekce úniku zemního plynu nebo CO v prostoru kotle

vycisteni_horaku_vymeniku.png

Vyčištění hořáku, výměníku a elektrod

tlak_vody_topneho_systemu.png

Kontrola tlaku vody v otopném systému

serizeni_kotle_nastaveni.png

Seřízení kotle a nastavení správných parametrů

kontrola_odtahu_spalin.png

Kontrola odtahu spalin a přívodu vzduchu ke kotli

protokol_o_prohlidce.png

Vystavení protokolu o prohlídce

Pravidelné roční prohlídky i servisní opravy plynových a elektrických kotlů objednávejte u našich proškolených servisních partnerů. Při výběru vhodného servisního technika vám pomůže naše mapa partnerů.

VIDEO: Roční servisní prohlídka kondenzačního kotle