Domů Kaskádové kotelny

Pro jednoduché pochopení a zpřehlednění problematiky jsme připravili Katalog komponent pro kaskádové kotelny.     

downloadKatalog komponentPDF | 3,8 MB

downloadCeník komponentPDF | 0,5 MB

Kaskádové kotelny Thermona

Problematika vytápění je zejména v poslední době skloňována ve všech pádech a je jí věnována značná pozornost jak v řadách odborné veřejnosti, tak i mezi samotnými uživateli.

Správným výběrem zdroje tepla totiž můžeme ušetřit spoustu finančních prostředků při zachování požadovaného komfortu. Při porovnání ekonomických ukazatelů provozovaných bytových domů a dalších objektů před instalací kaskádových systémů THERM a po instalaci docházejí provozovatelé často až k neuvěřitelné čtyřicetiprocentní roční úspoře energie, takže návratnost počátečních investic je velice rychlá a na první pohled zřejmá! Kromě vysoké účinnosti kotlů a plynulé modulace v extrémním rozsahu kaskádová kotelna umístěná přímo ve vytápěném objektu reaguje přesně a pružně dle požadavků vytápěného objektu a nezná proto obvyklou ztrátovou setrvačnost poněkud těžkopádných centrálních systémů vytápění příp. i kotelen s jediným rozměrným stacionárním kotlem.


kaskadove_kotelny_1.jpg
Kaskádová kotelna pro bytový dům 4 x THERM 45 KD.A

Co je kaskáda kotlů?

Kaskáda kotlů je systém zapojení několika kotlů za sebou. Jedinečnost zapojení a konstrukce kotlů THERM dovoluje zvyšovat instalovanou kapacitu plynule již od minimálního výkonu nejmenšího použitého kotle. V případech potřeby větších výkonů (až do výkonu 1440 kW) poskytuje kaskádový systém zapojení kotlů velké výhody. Zvláště použití kotlů THERM 45 KD.A a 90 KD.A je velmi výhodné z hlediska poměru zastavěného prostoru a instalované kapacity při zachování výhod kaskádového zapojení s plynulou modulací výkonu.

 

Možnost zařazení do kaskád však není omezena pouze použitím kotlů THERM 45 KD.A a 90 KD.A. Tyto kotle je možné kombinovat i s dalšími kondenzačními kotli THERM a tak přizpůsobit sestavu jak vypočteným tepelným ztrátám objektu, tak i potřebám množství teplé vody. V technice otopných systémů je kaskádový systém průkopnickou metodou pro optimalizaci instalací s velkým výkonem.


kaskadove_kotelny_2.jpg
Rekonstruovaná domovní kotelna 5 x THERM 45 KD

V praxi je prokázáno, že v topné sezóně je v 80 % času kapacita kotle využívána jen na 50 %. V průběhu celé sezóny je tedy kotel využit v průměru jen na 30 %. To znamená jen malé využití a neefektivní provoz. Kaskádový systém Thermona poskytuje, okamžitou potřebnou kapacitu postupným přiřazováním více "malých" kotlů, proti jednomu velkému kotli s neefektivním provozem. Pomocí kaskádové regulace s programovým řízením se odstraní nepříjemné problémy se stanovením optimálního poměru kapacity systému a spotřeby tepla. Široký regulační rozsah kaskády umožní dlouhodobý provoz na nižších teplotách topné vody, tím snížíme ztráty vyzařováním a ztráty při pohotovostním stavu systému. Zvýší se okamžitě využitelnost a kromě toho se zpříjemní teplotní podmínky v prostředí, čili zvýší se uživatelský komfort.

 

Do nedávné doby byl provoz kotelny zajišťován cenově náročným řešením, řízením kaskádovými řadiči. Výrazným posunem bylo vybavení kotlů komunikačním rozhraním (interface), umožňujícím přenos informací mezi kotli a plynulou modulaci výkonu všech kotlů v kaskádě současně. Znamená to nejen dosažení optimálního nastavení výkonu v každém okamžiku provozu, ale i okamžitý přístup k informacím o aktuální činnosti a eventuální diagnóze problému kaskádové kotelny. Dnešní kaskádová kotelna je skutečně „inteligentním zařízením” pracujícím zcela samostatně, bez zásahu „omylného člověka”.