Domů Aktuality Sdílené kotelny ožívají. Kotle na uhlí střídají kondenzační

Sdílené kotelny ožívají. Kotle na uhlí střídají kondenzační

Tisková zpráva | 18. 5. 2018

Tam, kde výkon jediného kotle nestačí, nastupují kaskádové kotelny, tedy systém zapojení několika kotlů za sebou. Toto řešení nalezne uplatnění všude tam, kde je potřeba vysoký výkon bez výpadků dodávek tepla. Díky propojení menších kotlů je možné plynule regulovat výkon až do 3040 kW. Jak kaskádové kotelny fungují, jsme se zeptali Milana Kubíčka, obchodního ředitele firmy THERMONA, jejich největšího tuzemského výrobce.

Kde všude najdou kaskádové kotelny uplatnění?

Možnosti jejich využití jsou opravdu široké. Máme instalace v bytových domech, hotelech, ale i v úřadech nebo školách. Pokud potřebujete vytápět velkou budovu, nemáte mnoho možností, jak to efektivně zajistit. V případě plynové přípojky je kaskádová kotelna ideální volbou z pohledu bezúdržbovosti a spolehlivosti. Cenově konkurovat může dokonce i dálkovým zdrojům tepla a to zejména díky klesající ceně plynu i technologie kondenzačních kotlů.

Jak kaskádová kotelna vlastně funguje?

Princip je v zásadě jednoduchý, jedná se o propojení více menších kotlů do jednoho fungujícího celku. Kotle spolu vzájemně komunikují prostřednictvím speciálních regulátorů, které přijímají informace o aktuálních potřebách tepla, a podle toho kotle spínají či naopak odpojují. Výhodou tohoto řešení v porovnání s jedním velkým kotlem je zejména široký rozsah výkonu, který je k dispozici podle aktuálního odběru tepla nebo teplé vody.

news_kaskada.jpg

Kaskádové kotelny snižují cenu za vytápění

Podle výpočtů se sdílená kotelna vyplatí již při instalaci pro 3 a více bytových jednotek. Zaručeně snižují cenu za vytápění velkých...

Více zde
news_kaskada.jpg

Výhody kaskádových kotelen

Sortiment výrobků a služeb netvoří pouze samostatné kotle THERM, ale také sofistikované systémy zapojení více kotlů za sebou do kaskádové kotelny...

Více zde

Existuje univerzální sestava, nebo je kaskádová kotelna instalována na míru?

Vždy záleží na situaci v místě konkrétní instalace, dá se říci, že každá kaskádová kotelna je originál, sestavený podle potřeb zákazníka. Ale základní stavební prvky jsou většinou stejné, průměrná kotelna má tři až čtyři kotle THERM 45 KD.A anebo THERM 90 KD.A, podle požadovaného výkonu. Jedná se o naše běžně prodávané kotle, které mají minimální prostorovou náročnost, takže se nová kotelna spolehlivě vejde na místo původní a ještě zůstane dostatek místa na akumulační nádrže nebo další technickou místnost. Použití standardních kotlů nám umožňuje snížit celkovou cenu kotelny.

A pokud jeden z kotlů přestane fungovat, nevyřadí to celý systém?

Ne, a to je druhá obrovská výhoda. Můžete fungovat prakticky bez odstávek. Pokud má některý z kotlů poruchu, nebo je třeba jej odstavit, ostatní na sebe převezmou část jeho výkonu. Výstupní teplota v systému tak dočasně může o několik stupňů klesnout, ale spotřebitelé to ani nepoznají. Pokud kotel nepracuje, jak má, spustí se automatický diagnostický systém, který informuje servisního technika. K dlouhodobějším výpadkům tak nedochází.

reference-1
reference-1
reference-1
reference-1
reference-1
reference-1

Jsou kaskádové kotelny vhodnější pro starší bytové domy nebo i novostavby?

Kaskády kotlů nacházení využití jak při rekonstrukci starších uhelných kotelen, tak i v případě nových výstav bytových domů. Zde se investorovi i majitelům bytů nabízí šance ušetřit jak na počáteční investici, tak na provozních nákladech. U starších bytových domů zase dochází často k obtížně řešitelným situacím, kdy je složité zajistit odtah kondenzačních kotlů, které se zde začaly instalovat s vyústěním do společných komínových cest, které na ně ale nebyly připravené. Právě v těchto případech je ideálním řešením společná kotelna, ale to se špatně vysvětluje majitelům bytů, kteří již investovali do nového kotle. Obavy pramení také ze systému vzájemného vyúčtování za odběr tepla a teplé vody ze společné kotelny. Jak jej nastavit, aby byl spravedlivý a nikdo nedotoval sousedy. Naštěstí toto jsme už také schopni zajistit díky moderním měřičům v místech odběru.

Kaskádovým kotelnám se věnujete již mnoho let, kam se posunul jejich vývoj?

V technice otopných systémů je kaskádové zapojení plynových kotlů stále inovativní metodou. Přestože princip je v podstatě jednoduchý, za optimálním řešením je mnoho let našeho interního vývoje a testování. Současným trendem je komunikace mezi kotly prostřednictvím nové generace regulací, využití informací o venkovní teplotě pomocí ekvitermních čidel a s tím spojená automatická optimalizace vytápěcího programu.