Domů Aktuality Náročné zkoušky: testování nových kotlů trvá týdny

Náročné zkoušky: testování nových kotlů trvá týdny

Tisková zpráva | 15. 12. 2017

Strojírenský zkušební ústav (SZÚ) je jediné místo v Česku, kde si výrobci plynových kotlů nechávají certifikovat nové kotle. Ročně zde otestují desítky kotlů na různá paliva od tuzemských i zahraničních výrobců, pokud vyhoví všem normám, mohou se prodávat na trzích v celé Evropské unii.

Po rozbalení se kotel ve zkušebně umístí na speciální kovový stojan a připojí na měřící stolici simulující topný okruh, dále na elektřinu, vodu a plyn, stejně jako v běžné domácnosti. Dále se zařízení připojí na diagnostiku a počítač, který zaznamenává a vyhodnocuje celý průběh měření. Po zkalibrování (nastavení) kotle začnou technici ústavu se samotnými zkouškami.

V této zkušebně testujeme pouze kotle na plyn, kotle na pevná paliva se testují v jiném oddělení, mají úplně jiné hodnoty emisních norem, musí se testovat i výhřevnost použitého paliva, měřit hodnoty polétavého prachu a dalších látek, vznikajících při spalování uhlí, dřeva nebo pelet.

Za ním se mezitím u vývodu spalinové cesty kotle THERM simuluje vítr o rychlosti 12 metrů za sekundu. Testuje se prakticky vše, co může mít vliv na provoz kotle. Velký důraz je samozřejmě kladem na bezpečnost. Moderní plynové kotle mají celou řadu bezpečnostních prvků: Pokud se například poškodí regulátor teploty, tak tam je ještě pojistný termostat, který musí uzavřít přívod plynu. Během měření se například schválně vyřadí regulátor, aby se otestovala funkčnost pojistného termostatu.

Testování kotle napjatě přihlíží i zástupce výrobce. Náš nový kondenzační kotel to do zkušebny neměl daleko, vyrobili jsme jej v nedalekých Rapoticích. Kromě certifikace pro EU chceme získat i Ekodesign, abychom rozšířili naše portfolio v kotlíkových dotacích, kde máme aktuálně 16 výrobků.

Věříme, že bude vše v pořádku, kotel jsme sami důkladně testovali v našem vývojovém centru a všechno fungovalo na 100%.

new_serie_therm_25.jpg

Představujeme novou řadu THERM 25

Moderní řada kotlů THERM 25 výrazně rozšíří sortiment kondenzačních kotlů. V současné době dokončujeme...

Více zde
news_kaskada.jpg

Kotle zařazené do dotačních programů

Úspěšné vyřízení dotace je podmíněno použitím takového výrobku, který je podporovaný v dotačních programech, a tedy...

Více zde

Právě certifikace pro kotlíkové dotace je jedním z nejčastějších úkonů zkušebny. Kromě toho zkušebna vydává podklady pro energetické štítky, testuje hluk, příkon i účinnost nebo spotřebu.

Na certifikaci v našem ústavu navazuje periodická kontrola přímo u výrobce, kde sledujeme, zda jsou dodržovány výrobní postupy a celková kvalita produkce výrobků obecně.

Revoluci ve vytápění podle něho přinesla právě technologie kondenzace. “Účinnost se za posledních zhruba 10 let velmi posunula. U kondenzačních kotlů se pohybuje na hraně fyzikálních zákonů, kotel využívá energii v plynu prakticky beze zbytku, plyn hoří velmi čistě a spaliny mají díky kondenzaci nízkou výstupní teplotu např. kolem 50°C,” vyjmenovává Lank.

Galerie z testování řady kotlů THERM 25

rekonstrukce-kotelny_1.jpg
rekonstrukce-kotelny_2.jpg
rekonstrukce-kotelny_3.jpg
rekonstrukce-kotelny_4.jpg
rekonstrukce-kotelny_1.jpg
rekonstrukce-kotelny_2.jpg