Domů Aktuality K otravám oxidem uhelnatým nedochází pouze v zimě

K otravám oxidem uhelnatým nedochází pouze v zimě

Tisková zpráva | 30. 3. 2017

Oxid uhelnatý je produktem spalovacího procesu kotlů, krbů nebo karem. Vzniká v případě, pokud je teplota spalování příliš nízká, aby mohlo dojít k úplné přeměně na oxid uhličitý nebo není k dispozici dostatek kyslíku pro dokonalé spalování. Při nedostatečném komínovém tahu hrozí jeho únik do okolí spotřebiče, kde představuje smrtelné nebezpečí.

V Česku ročně zemře na otravu oxidem uhelnatým přes 100 lidí, stovky dalších se přiotráví.

Otrava nehrozí jen při inverzi

O hrozbě otravy se hovoří nejčastěji v souvislosti s inverzí a špatnými rozptylovými podmínkami. K únikům spalin ale dochází naopak mnohem častěji v letních měsících a to zejména z průtokových ohřívačů teplé vody, které jsou v provozu celoročně. Pokud je venkovní teplota příliš vysoká, dochází ke zhoršení komínového tahu. Ten je totiž závislý na rozdílu teplot. Pokud na vychladlý komín svítí slunce může být teplota vzduchu uvnitř nižší než okolní teplota a chladnější vzduch se drží v komíně.

ukazka_instalace_detektoru_CO.jpg
prvni_naznak_zaneseni.jpg
zaneseny_vymenik.jpg
porovnani_vymeniku_novy_zaneseny.jpg

Klíčová je prevence

Oxid uhelnatý není cítit a otrava probíhá pomalu a nenápadně. Proto je nejdůležitější ochranou prevence. Klíčová je zejména pravidelná údržba kotle a spalinových cest. Prohlídka plynového spotřebiče by se měla provádět každoročně před zahájením topné sezony.

Pokud je kotel seřízen a zkontrolován odborným technikem, je riziko otravy minimální. Problémy nastávají zejména u starších neudržovaných kotlů nebo při nevhodné rekonstrukci.

dekor

Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti

news_servis.jpg

Myslete při nákupu kotle také na servis

Náklady na vytápění, které patří v řadě domácností k zásadním položkám v rodinném rozpočtu, lze rozdělit do dvou...

Více zde
news_therm_24.jpg

Kotle řady THERM 24 cílí na úsporu a ekologii

Thermona uvedla koncem roku na trh tři kotle nové řady THERM 24. Jedná se o úsporné kondenzační kotle pro vytápění a ohřev...

Více zde

Problematické rekonstrukce

Málokdo si uvědomuje, že k hoření je v kotli potřeba kromě plynu také vzduch. Pokud jej kotel nasává z prostoru interiéru, je třeba zajistit jeho dostatečný přívod. Na to se často zapomíná zejména při rekonstrukcích, kdy jsou například vyměněna všechna okna a dveře za plastová.

Problém je, že těsní až příliš dobře a do místnosti neproudí dostatečné množství vzduchu, které je nutné k bezpečnému provozu spotřebiče. Velkým problémem je také digestoř nebo ventilátor na WC, které při současném provozu s plynovým kotlem mohou způsobit únik spalin do interiéru.

dekor

Milan Kubíček, obchodní ředitel společnosti

Největší nebezpečí hrozí ve špatně větraných místnostech, například koupelnách. Často lidé mívají například závěsný plynový kotel nebo karmu nad vanou v malé koupelně. I když musí být místnost vybavena větracími mřížkami například ve dveřích, často se to při rekonstrukci nedodržuje z designových důvodů. Anebo když je větrací otvor přímo ve zdi, bývá zavřený nebo zacpaný kvůli úniku tepla.

Pomůže speciální čidlo

Na trhu jsou dostupné hlásiče úniku CO. Přestože jsou na první pohled podobné hlásičům kouře, fungují na jiném principu detekce a nelze je tedy zaměňovat. Oxid uhelnatý je lehčí než vzduch, proto je důležité nainstalovat čidlo do výšky alespoň 1,5 metru případně na strop. Baterie vydrží řadu let, v případě jejího vybití vydá hlásič signál k její výměně. Cena detektoru se pohybuje kolem 1500 korun.

Hlásič úniku CO - oxidu uhelnatého

HONEYWELL XC70-CS

Kategorie: Detektor úniku CO
Citlivost alarmu: od 43 ppm
Obj. číslo: 43696