Vyplatí se průtokový ohřívač nebo zásobník?
Tisková zpráva | 19. 3. 2018
Bez teplé vody je život moderního člověka jen těžko představitelný. Jak ji ale co nejekonomičtěji a nejefektivněji ohřívat? Na to bohužel neexistuje univerzální odpověď. Jaký způsob ohřevu zvolit, záleží na několika faktorech: charakter nemovitosti, způsob vytápění, dostupnost plynové přípojky nebo počet odběrných míst.
Pokud ale domácnost neodebírá teplou vodu z centrálního zdroje, rozhoduje se zpravidla mezi průtokovým ohřevem, nebo využitím nepřímo ohřívaného zásobníku.
Jaké jsou výhody těchto typů ohřevu TUV?
Průtokový ohřívač šetří místo i peněženku
Průtokový ohřívač dostal své pojmenování podle toho, že ohřívá právě protékající vodu, tedy sepne pouze v čase její potřeby. Nevyužívá tedy velký externí zásobník, do kterého se voda ohřívá do zásoby. Tím dochází k významné úspoře místa, takže průtokový ohřev lze doporučit například do panelových bytů, kam by se zásobník nevešel.
Ideální je umístit ohřívač přímo u místa odběru (vana, umyvadlo, dřez), takže nemusíte na teplou vodu dlouho čekat a zbytečně odpouštět studenou vodu z rozvodů.
Nevýhody průtokového ohřevu
Pokud se rozhodnete pro elektrický průtokový ohřívač nebo elektrokotel s průtokovým ohřevem, je třeba mít v místě instalace odpovídající rozvody nízkého napětí. Průtokový ohřev vody je totiž náročný na tzv. okamžitý příkon. Ten je však snižován dalšími elektrickými spotřebiči, které doma používáte. Ohřívač tedy potřebuje svůj vlastní jistič. Protože si vodu nemůžete do zásoby předehřát během nízkého tarifu, je provoz průtokového ohřívače nákladnější. Teplotu vody můžete regulovat zhruba v rozmezí 30-60°C.
Kondenzační kotel s průtokovým ohřevem
U plynových kotlů s průtokovým ohřevem vody potřeba vlastního jističe odpadá, na průtokový ohřev je plně využíván zemní plyn. Po otočení kohoutku se kotel automaticky sepne a hořák pod výměníkem spustí na plný výkon. I tak ale pár vteřin trvá, než se celá soustava ohřeje a po ukončení odběru zůstává zbytkové teplo nevyužito. Proto se tento typ ohřevu nehodí pro místa s častou krátkodobou potřebou teplé vody.
Elektrokotle mají mezi spotřebiteli pověst drahého vytápění. Existují ale situace, kdy právě elektrokotle zajistí nejlepší tepelný...
Více zde
Kondenzační kotel je nejúčinnějším zařízením pro vytápění a ohřev vody. V porovnání se starším plynovým kotlem může znamenat...
Více zde
Teplá voda v externím zásobníku
Největší výhoda externě ohřívaného zásobníku spočívá v zajištění maximálního tepelného komfortu. Na rozdíl od průtokového ohřívače není teplota výstupní vody závislá na aktuálním počtu odběrných míst. Nikdy se tak nestane, že teplota vody nečekaně klesne, například během sprchování a souběžného mytí rukou.
Kotel se zásobníkem si vodu průběžně dohřívá, takže nemá vysoké nároky na okamžitý příkon jako průtokový ohřívač. Lépe také hospodaří i se spotřebou plynu. Sepne se tehdy, pokud teplota vody v zásobníku poklesne na stanovenou mez a dohřeje rovnou celý zásobník. Větší variabilitu nabízí také v rozpětí regulovatelnosti teploty vody, která se pohybuje od 30°C do 90°C. Pro ekonomický provoz, se doporučuje nastavení na 55°C, při které mimo jiné ještě nedochází ke srážení vodního kamene, který snižuje výkon kotle. Externí zásobník je nejvýhodnějším řešením pro rodinné domy a domácnosti s více členy a odběrnými místy.
Nevýhody externího zásobníku
K nevýhodám lze řadit vyšší počáteční investice na koupi zásobníku a také potřebu místa k jeho umístění. Pokud bude příliš daleko od místa spotřeby (typicky v kotelně), budete si muset na teplou vodu počkat. To znamená, že nejdřív odpustíte studenou vodu z trubek, až poté přiteče teplá. Pokud je mezi kotlem a odběrným místem delší vzdálenost, je lepší umístit zásobník k místu odběru, tedy dál od kotle. Samozřejmostí by v každém případě měla být dobrá izolace teplovodního potrubí, která zabrání tepelným ztrátám.
V neposlední řadě je třeba vybrat optimální velikost zásobníku. Pokud bude příliš malý, nebudete mít dostatek teplé vody. Nepřiměřeně velký zase bude ohřívat vody zbytečně moc a jeho provoz se tím prodraží. S výběrem by měla pomoci montážní firma.
Hledáte kompromis? Existuje!
Jistý kompromis mezi oběma způsoby ohřevu představují kotle s vestavěným zásobníkem. Většinou se zavěšují na zeď a díky kompaktnímu provedení nejsou o moc větší než kotle bez zásobníku. Pod opláštěním ale ukrývají izolovanou nádrž o objemu v řádu desítek litrů, která pokryje menší odběry teplé vody (mytí rukou, čištění zubů, umývání nádobí) a v případě většího odběru kotel přepne do průtokového režimu bez snížení teploty dodávané vody. V letošním roce představujeme novou řadu kotlů, ve které je i zástupce této kategorie. Jedná se o kotel THERM 25 KDZ 5, který pro dodávku teplé vody využívá integrovaný nerezový zásobník o objemu 55 litrů. Tato varianta je vhodná jak pro byty, tak i rodinné domy.