Domů Aktuality Výběr kotle do rodinného domu. Plyn nebo elektřina?

Výběr kotle do rodinného domu. Plyn nebo elektřina?

Tisková zpráva | 9. 7. 2018

Stavíte dům nebo jste se rozhodli pro koupi starší nemovitosti? Spíše dříve, než později přijde otázka, která se bude týkat výběru kotle. Protože se jedná o investici, kterou většina lidí řeší jen několikrát za život, vyplatí se si koupi kotle důkladně promyslet.

Odpověď na otázku "Jak vybrat kotel do rodinného domu" není nikterak složitá. Stačí si urovnat dostupné možnosti s ohledem na očekávaný uživatelský komfort a výběr vhodné technologie vytápění máte na světě.

Vytápění plynem

gas_symbolPokud je dům připojen na plynovou přípojku, je vytápění plynem nejlepší volbou z hlediska poměru ceny a uživatelského komfortu. Cena plynu dlouhodobě klesá, a i když jsou náklady na vytápění stále vyšší než u dřeva nebo uhlí, nabízí plynové kotle výrazně vyšší uživatelský komfort. Majitelům plynových kotlů kromě nutnosti pravidelného přikládání také zcela odpadá starost s dopravou, skladováním a hlídáním kvality paliva. Využití kondenzační technologie a nízkoenergetických komponentů plynových kotlů v posledních letech natolik zvýšily účinnost vytápění plynem, že se investice do kondenzačního kotle u průměrného domu vrátí v podobě úspory na palivu během čtyř let.

Velký vliv na cenu vytápění plynem má i volba jeho dodavatele. Liberalizace trhu vedla k větší konkurenci a rozdíly v cenách jsou až v řádech desítek procent. Plyn lze také považovat za nejekologičtější palivo, protože jeho spalováním nevznikají žádné emise pevných částic.

Vytápění elektřinou

elektro_symbolK nejdražší variantě vytápění se řadí elektřina, a to i přes to, že získáte několikahodinový nízký tarif pro využití v celé domácnosti. Výhodou však je komfort, který vytápění elektřinou nabízí. Nemusíte se starat o palivo, odpadá nutnost plynových rozvodů, revizí spalinových cest a spotřebičů.

Protože se v elektrokotli nic nespaluje a má velmi jednoduchou konstrukci, jedná se o účinné a bezúdržbové zařízení. Lze jej doporučit jako doplňující zdroj paliva nebo pro nízkoenergetické domy, kde je malá spotřeba paliva.

news_elektrokotle.jpg

Kdy se vyplatí vytápění elektřinou?

Elektrokotle mají mezi spotřebiteli pověst drahého vytápění. Existují ale situace, kdy právě elektrokotle zajistí nejlepší tepelný...

Více zde
news_therm_24.jpg

Na co si dát pozor při výměně kotle?

Kondenzační kotel je nejúčinnějším zařízením pro vytápění a ohřev vody. V porovnání se starším plynovým kotlem může znamenat...

Více zde

Výběr vhodného kotle ovlivňují i tepelné ztráty domu

Zatímco ještě v 90. letech tepelnou náročnost budov nikdo příliš neřešil, dnešním trendem jsou jednoznačně nízkoenergetické a pasivní domy. S klesající spotřebou tepelné energie se mění i ekonomická návratnost jednotlivých typů kotlů. Obecně platí, že nízká spotřeba tepla v domácnosti prodlužuje návratnost počáteční investice. Ve velkém nebo špatně izolovaném domě se drahý a účinný kotel rychleji zaplatí díky nízkým provozním nákladům. Nízkoenergetické domy si často vystačí jen s levným kotlem na elektřinu. V praxi ale neklesá ani poptávka po dražších typech kotlů, protože se na ně vztahují kotlíkové dotace.

Pokud rekonstruujete starší dům, měli byste vyměnit i kotel. Při zateplení, výměně oken nebo nové izolaci střechy se výrazně změnily tepelné ztráty v objektu. Pokud výkon stávajícího kotle nelze snížit, vyplatí se investovat do nového zařízení.