Domů Aktuality Tuhá zima prověří topný systém. Co dělat, když topení nehřeje?

Tuhá zima prověří topný systém. Co dělat, když topení nehřeje?

Aktualita | 24. 2. 2021

Do České republiky vstoupila v lednu pravá zima. Topné systémy běží v mrazivých dnech naplno. Pokud jste na podzim podcenili přípravu topného systému, je nyní nejvyšší čas to napravit a vyhnout se tak nepříjemným výpadkům topení. Servisní technici jsou jako každý rok i letos v těchto dnech vytíženi na maximum. Často přitom vyjíždějí k situacím, které by se obešly i bez jejich zásahu. Co tedy můžete zkontrolovat svépomocí, pokud topný systém nefunguje, jak má?

První krok: Pokuste se zjistit, kde je problém

Každý by měl vědět, jakým způsobem je zajištěno teplo v jeho nemovitosti. Buď je zdroj vytápění přímo v domácnosti (nejčastěji rodinný dům, ale často i byt), nebo je součástí společných rozvodů (stoupaček) ze sdílené kotelny nebo teplárny (bytové a panelové domy). Pokud využíváte vzdálený zdroj tepla a máte studené radiátory, zkuste, zda jsou horké stoupačky. Případně se zeptejte sousedů, zda jim vytápění funguje. Pokud jsou radiátory studené pouze u vás, bude pravděpodobně problém v topných hlavicích nebo zavzdušnění radiátorů.

Kotel nerozdělávejte ani neopravujte

V případě, že máte vlastní zdroj vytápění, je třeba zjistit jeho provozuschopnost. V případě elektrokotlů, tepelných čerpadel nebo plynových kotlů se rozhodně do opravy nepouštějte sami a zavolejte na pomoc odborníka.

Moderní kotle jsou poměrně složitá zařízení, která smí servisovat pouze proškolený technik. Naše kotle pomocí řídicí jednotky informují v případě chyby kódem na displeji. Ten pomůže uživatelům i při komunikaci se servisním technikem, který tak už bude lépe vědět, co za problém jej čeká při příjezdu na místo

Častou příčinou nefunkčního kotle je nízký tlak vody v topném systému. Podle návodu k obsluze kotle můžete zjistit, zda kód chybového hlášení odpovídá tomuto problému. Pokud ano, postupujte podle instrukcí v návodu a vodu do systému doplňte.

Zkontrolujte nastavení kotle

Pokud zdroj tepla nevykazuje žádné chybové hlášení, podívejte se, na kolik stupňů je nastavena požadovaná teplota topné vody. Výstupní teplota vody by v případě podlahového vytápění neměla přesáhnout 40 °C, v případě radiátorů 80 °C. Dále zkontrolujte, zda je kotel v režimu vytápění. To, zda kotel ohřívá vodu, můžete opatrně vyzkoušet na trubce s výstupem topné vody, která by měla být horká. Pokud kotel ohřívá vodu, je načase zkontrolovat topná tělesa.

Zdroj vytápění funguje, co dál?

Zkontrolujte radiátory v jednotlivých místnostech. Pokud jsou jen vlažné, nebo dokonce studené, mohou být zavzdušněné. Vypuštění vzduchu zvládnete sami, bude vám stačit jen šroubovák a nádoba na otopnou vodu. Odvzdušňovací ventily se nachází na konci radiátorů, v jejich horní části. Stačí pod ně připravit nádobu a zkusit je povolit šroubovákem. Pokud slyšíte syčení vzduchu, nechte ventil několik vteřin povolený, než se k němu dostane topná voda. Jakmile začne z ventilu kapat voda do nádoby, opět jej uzavřete. Takto zkontrolujte všechny dostupné radiátory a teplovodní topné žebříky. Pokud byly radiátory plné vody, zkontrolujte regulaci tepla.

news_therm_24.jpg

Nepodceňujte pravidelný servis ani v době pandemie

Vládní opatření a strach z šíření koronaviru vedou mnoho uživatelů plynových kotlů k odkladu pravidelné servisní...

Více zde
news_servis.jpg

Nezapomeňte na pravidelnou servisní prohlídku kotle

Přestože je podle zákona povinné provádět pravidelnou servisní prohlídku plynového kotle každý rok, většina uživatelů...

Více zde

Pozor na termostaty

Jak totiž upozorňují servisní technici, častým problémem je špatné nastavení hlavic radiátorů nebo pokojových termostatů. Pokud jsou regulátory tepla na baterie, zkontrolujte ze všeho nejdříve jejich stav, případně je preventivně vyměňte za nové. Termostatické hlavice a prostorové termostaty by také neměly být použity zároveň v jedné místnosti.

Často se stává, že uživatelé mají na termostatu nastavenou nižší požadovanou teplotu místnosti než na hlavicích radiátorů. V takovém případě má termostat přednost a topnou vodu nepustí k radiátorům. Ty tak netopí, ani když jsou jejich hlavice nastaveny na maximum. Platí to i naopak: Pokud budete chtít snížit teplotu v místnosti tak, že zavřete hlavice, termostat bude dále dávat kotli pokyn k vytápění. Budete tak zbytečně ohřívat vodu, která se do radiátorů ani nedostane. Proto vždy nechte hlavice otevřené a požadovanou teplotu v místnosti regulujte pouze pomocí termostatu.

Nepodceňujte prevenci a nečekejte, až kotel doslouží

Pokud jste vše zkontrolovali, ale topení stále nefunguje podle vašich představ, nezbývá než si pozvat odborníka. Ten by k vám měl chodit pravidelně a každý rok zdroj tepla zkontrolovat, vyčistit a seřídit. Odborně udržovaný kotel má totiž menší spotřebu paliva a hlavně předejdete riziku závažnější poruchy v topné sezóně, kdy je kotel v plném provozu.

Zdroj vytápění funguje, co dál?

A rada na závěr? Nečekejte, až starý kotel doslouží. Pokud máte starý plynový kotel, zkuste si odečíst náklady na plyn na začátku a na konci topné sezóny. Moderní kondenzační kotle mají v porovnání se svými atmosférickými předchůdci spotřebu plynu nižší zhruba o 30%. V případě Thermony k nim navíc dostanete prodlouženou záruku na tři roky.