První krok: Pokuste se zjistit, kde je problém
Každý by měl vědět, jakým způsobem je zajištěno teplo v jeho nemovitosti. Buď je zdroj vytápění přímo v domácnosti (nejčastěji rodinný dům, ale často i byt), nebo je součástí společných rozvodů (stoupaček) ze sdílené kotelny nebo teplárny (bytové a panelové domy). Pokud využíváte vzdálený zdroj tepla a máte studené radiátory, zkuste, zda jsou horké stoupačky. Případně se zeptejte sousedů, zda jim vytápění funguje. Pokud jsou radiátory studené pouze u vás, bude pravděpodobně problém v topných hlavicích nebo zavzdušnění radiátorů.
Kotel nerozdělávejte ani neopravujte
V případě, že máte vlastní zdroj vytápění, je třeba zjistit jeho provozuschopnost. V případě elektrokotlů, tepelných čerpadel nebo plynových kotlů se rozhodně do opravy nepouštějte sami a zavolejte na pomoc odborníka.
Moderní kotle jsou poměrně složitá zařízení, která smí servisovat pouze proškolený technik. Naše kotle pomocí řídicí jednotky informují v případě chyby kódem na displeji. Ten pomůže uživatelům i při komunikaci se servisním technikem, který tak už bude lépe vědět, co za problém jej čeká při příjezdu na místo
Martin Novák, technický ředitel
Častou příčinou nefunkčního kotle je nízký tlak vody v topném systému. Podle návodu k obsluze kotle můžete zjistit, zda kód chybového hlášení odpovídá tomuto problému. Pokud ano, postupujte podle instrukcí v návodu a vodu do systému doplňte.
Zkontrolujte nastavení kotle
Pokud zdroj tepla nevykazuje žádné chybové hlášení, podívejte se, na kolik stupňů je nastavena požadovaná teplota topné vody. Výstupní teplota vody by v případě podlahového vytápění neměla přesáhnout 40 °C, v případě radiátorů 80 °C. Dále zkontrolujte, zda je kotel v režimu vytápění. To, zda kotel ohřívá vodu, můžete opatrně vyzkoušet na trubce s výstupem topné vody, která by měla být horká. Pokud kotel ohřívá vodu, je načase zkontrolovat topná tělesa.
Zdroj vytápění funguje, co dál?
Zkontrolujte radiátory v jednotlivých místnostech. Pokud jsou jen vlažné, nebo dokonce studené, mohou být zavzdušněné. Vypuštění vzduchu zvládnete sami, bude vám stačit jen šroubovák a nádoba na otopnou vodu. Odvzdušňovací ventily se nachází na konci radiátorů, v jejich horní části. Stačí pod ně připravit nádobu a zkusit je povolit šroubovákem. Pokud slyšíte syčení vzduchu, nechte ventil několik vteřin povolený, než se k němu dostane topná voda. Jakmile začne z ventilu kapat voda do nádoby, opět jej uzavřete. Takto zkontrolujte všechny dostupné radiátory a teplovodní topné žebříky. Pokud byly radiátory plné vody, zkontrolujte regulaci tepla.